Jdi na obsah Jdi na menu
 


Windows Deployment Services - instalace a první kroky

21. 11. 2008

Windows Deployment Services (WDS) jsou jednou z komponent Windows Serveru 2003 SP2, kde nahrazují původní Remote Installation Services (RIS). Jsou také součástí Windows Autimated Installation Kit (WAIK). Slouží k urychlení a zjednodušení instalace velkého počtu počítačů, hodí se proto zejména pro nasazení ve větších firmách. WDS nabízí i Windows Server 2008, ovšem ne jako komponentu systému, ale jako roli. Zde budeme popisovat WDS v systému Windows Serveru 2003 SP2.

Instalace

Podmínkou použití WDS je funkční DHCP server, DNS server a doména Active directory, jíž je WDS server členem.

Instalaci na Windows Serveru 2003 je možné provést po instalaci Service Packu 2 - přejděte na Start - Control Panel - Add or Remove Programs, položka Add/Remove Windows Components. V přehledu zaškrtněte Windows Deployment Services. Klepněte na Next...Finish. Hotovo. Pokud na počítači byl již dříve nainstalován RIS (počítač byl původně bez SP2), tak se upgrade na WDS provede automaticky při instalaci SP2. WDS je možné provozovat ve třech režimech:
a) legacy mode - poskytuje stejnou funkčnost jako RIS. Do tohoto režimu se dostanete po instalaci WDS na počítači, na kterém byl už dříve nakonfigurován RIS (a je přítomen nějaký RIS obraz), ale neprovede se konfigurace WDS. Neumožňuje instalaci Windows Vista a Server 2008.
b) Mixed mode - umožňuje distribuci RISETUP/RIPREP obrazů stejně jako nových WIM obrazů. Do tohoto režimu se dostanete po instalaci WDS na počítači, na kterém byl už dříve nakonfigurován RIS (a je přítomen nějaký RIS obraz), a následně se provede konfigurace WDS.
c) Nativní režim - umožňuje pouze instalaci WIM obrazů. Do tohoto režimu se WDS dostane po čisté instalaci (na počítači bez RIS) nebo na počítači s RIS, ale bez obrazů.

Počáteční konfigurace

WDS se spravují přes MMC Windows Deployment Services (Start - Administrative Tools - Windows Deployment Services (WdsMgmt.msc)). Po spuštění se zobrazí konzola, ve které nejsou uvedeny žádné servery (pokud nebyl dříve nakonfigurován RIS). Klepněte pravým tlačítkem myši na Servers, Add Server, vyberte server, který chcete spravovat (v tomto případě localhost) a zvolte Configure Server a Next. Zadejte cestu, kde budete chtít ukládat obrazy disků (např. na jiném než systémovém disku...). Pokud na tomtéž počítači běží WDS i DHCP, zaškrtněte "Do not listen on Port 67" a "Configure DHCP Option 60 to PXE Client", Next. Zvolte (alespoň pro začátek) "Respond to all (known and unknown) client computers, případně zaškrtněte "For unknown clients, notify administrator...". Klepněte na OK.

 

Firewall

Na Firewallu nastavte následující výjimky:

  • UDP port 67 (DHCP)
  • UDP port 69 (TFTP)
  • UDP port 4011 (PXE)
  • Sdílení souborů a tiskáren
  • TCP port 5040 (DCERPC)
  • TCP port 135 (IPMAP)

 

Obrazy

Nyní je WDS funkční, ale zatím nic neumí. Je potřeba mu dát k dispozici

  • Boot obraz, který umožní vytvořit obraz nainstalovaného počítače a tento poslat na server (takzvaný Capture Boot Image).
  • Boot obraz, který umožní existující obrazy klientů přenést na čisté počítače.

Boot obrazy se nahrají při bootování po síti na klienty podporující PXE. Spustí se základní systém (WinPE) umožňující provádět potřebné operace - vytvoření obrazu disku pro distribuci na další klienty (capture image), naopak nahrání již existujícího obrazu na právě spuštěného klienta. Pro počítače nepodporující PXE je možné vytvořit discover image, který se uloží na CD, DVD, USB disk) a slouží pak jako bootovací médium.

 

Vytvoření boot image a capture boot image

Nejprve si připravíme boot image. Používat budeme sice nejprve capture boot image, ale pro jeho vytvoření potřebujeme boot image. Vložte do mechaniky instalační DVD Windows Vista. V MMC WDC klepněte pravým tlačítkem na Boot Images a zvolte Add Boot Image. Vyberte soubor boot wim na instalačním DVD v adresáři \Sources. Zadejte název image a pokračujte v průvodci. Po jeho dokončení se bude image nějakou dobu přidávat. Po dokončení se nový image zobrazí ve větvi Boot Images.

Nyní můžeme vytvořit Capture Boot Image. Ten se potom použije na vzorovém počítači pro vytvoření image disku. Klepněte na boot image vytvořený v předchozím kroku pravým tlačítkem a zvolte Create Capture Boot Image. Zadejte jméno image, popis a zvolte, kam se má uložit. Pokračujte v průvosci až po Finish. Pak chvíli trvá vytvoření Capture Boot Image na místě, které jste zvolili. Po dokončení klepněte pravým tlačítkem na větec Boot Image a zvolte Add Boot Image. Stejným postupem, jako ve vytvoření boot image, přidejte do WDS nově vytvořený capture image. Nyní byste ve větvi Boot Image měli mít dvě položky - boot image a capture boot image.

Často bývá potřeba doplnit do image ovladače, zejména síťové karty, ale někdy i jiné. Postup najdete na samostatné stránce.

Nyní je možné přejít na druhou fázi, a to je instalace a příprava vzorového počítače, vytvoření obrazu a jeho odeslání na server.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

BEST software for captcha breaking!

(Mashaharee, 12. 12. 2017 20:41)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

Nemám DHCP

(David, 24. 9. 2011 21:20)

Dobrý den, snažím se taky po síti instalovat počítače pomocí WDK, ale jsem v organizaci, že máme trvale IP tudíš DHCP server není. Jak toto obejít?

DHCP, DNS

(Breta, 9. 12. 2009 21:32)

Ovladače je potřeba dát do Boot a Capture Boot image, aby po nabootování byly schopny spustit síť a na server nahrát nebo z něj stáhnout image. Musí to být ovladače pro počítač, ze kterého se vytváří image nebo na který se obraz instaluje, tedy vzorové PC. Ovladače jsou typicky .inf soubor + nějaké .sys a .dll soubory. Obvykle jsou od výrobce dostupné jako .zip, ze kterého se dají bez problémů vykopírovat, nebo jako samorozbalovací zip/rar ve formě exe souboru. Do toho se dá sáhnout právě pomocí winraru - exe soubor se ve winraru otevře stejně jako .zip nebo .rar. Přesný postup bohužel neposkytnu, dělal jsem to dávno a momentálně instalaci u sebe nemám.
Je také možné ovladače vytáhnout z nainstalovaného systému Vista - přes správce zařízení se podívat na název a verzi ovladače, nevím přesně kde je to ve Vistách, ale ve WXP: ve windows\system32 prohledat obsah souborů *.inf a najít ten se správným číslem verze, a v něm jsou uvedeny všechny potřebné soubory. Ty se pak vytáhnou z windows\system32\drivers.

DHCP, DNS

(O-Game, 9. 12. 2009 14:32)

Ještě prosím...

1) Nevím jaký formát mají mít ty ovladače pro síťovku ?
2) má to být jeden soubor či víc ?
3) Jak vytáhnu z toho exe souboru ty ovladace v tom winRARu ?
4) Je možné mít ovladače ve formátu *.SYS ? (viz. správce zařízení --> síťové adaptéry --> síťovka --> ovladač --> podrobnosti)

Jsem už zoufalí...děkuji moc za odpovědi

DHCP, DNS

(O-Game, 9. 12. 2009 13:18)

Tak...tohle je ta chyba: http://img12.imageshack.us/img12/3083/pb260124.jpg
Ale moc nerozumím té hlášce, tak se chci zeptat zda se mají přidat ovladače síťové karty toho vzorového PC nebo mého notebooku na kterém mi běží ten Windows server 2003?

Děkuji

DHCP, DNS

(O-Game, 9. 12. 2009 11:36)

Dobrý den,
Tak už jsem se dostal přes všechno co máte v těch dvou článcích. Ano měl jsem špatně nastavený DHCP server a teď už konečně vím jak to funguje.
Zasekl jsem se teď v poslední fázi a to jest přidání ovladačů přes WAIK do obrazů, protože mi to bohužel píše, že chybí ovladače na síťovku jak popisujete v jednom z článků. Včera jsem WAIK stáhl a teď to jdu zkusit. Doufám, že se mi to podaří rozběhnout. Jinak moc děkuji za vaše kometáře. Kdybych měl problém s WAIK, tak opět napíši...

DHCP, DNS

(Breta, 8. 12. 2009 18:52)

Takže počítač nastartuje, F12, zobrazí se hlášení o dotazu na DHCP, je přiřazena adresa, a po čase nějaké hlášení, že TFTP nebo BOOTP není k dispozici?
Na problém s crackem bych to spíše neviděl.
Ještě v DHCP může být potřeba nastavit u příslušného rozsahu (scope) parametry (options) 066 a 067 - jméno boot serveru a bootovacího souboru. Zkusil jste na serveru odstřelit firewall?

Re: DHCP, DNS dotaz

(O-Game, 7. 12. 2009 12:40)

Právě, že to potřebuji pro obnovu více PC, které mají stejnou HW configuraci. Doma to pouze zkouším na jednom PC.

Re: DHCP, DNS dotaz

(O-Game, 7. 12. 2009 12:36)

Takhle..dostal jsem se ve Vašem manuálu bez problému až ke kroku: "Zapněte znovu počítač a stiskněte F12, aby bylo možné nabootovat ze sítě. Pokud máte správně nakonfigurovaný DHCP server a WDS, zobrazí se možnost výběru z dostupných bootovacích obrazů" atd... Samozřejmě mám nastavené bootování ze sítě a všechno před tímto krokem. Nícméně mi klientské PC stále nebootoje. DHCP mi běží bez problému. Myslíte, že by mohlo mít vliv cracknuté registrační číslo do Windows server 2003 r2 ent. ?

Děkuji za odpověď

Re: DHCP, DNS dotaz

(Breta, 6. 12. 2009 15:34)

Ad DHCP/DNS: zkusím dnes večer něco spíchnout a vystavit jako samostatný článek.
Pokud jde o boot/capture image - u WinXP existuje Win PE (Windows Preinstallation Environment), tam ovšem není možnost tvorby image klienta, na image je potřeba použít nástroj třetí strany. Proto je vhodnější použít Visty.
Pokud jde o obnovu jednoho PC, je vhodnější použít jiný nástroj, používáme Clonezillu (opensource, zdarma, spouští se z CD/flashdisku, image umí sypat po síti na server), jinak třeba Symantec Ghost, Acronis True Image...
Jinak místo WDS nakonec používáme Unattended, viz http://unattended.sourceforge.net/, ale zatím neumí Visty/Win 7.

DHCP, DNS dotaz

(O-Game, 2. 12. 2009 15:04)

Dobrý den,
Zaujal mě Váš článek, protože přesně tohle potřebuji. Jsem ale lama a potřeboval bych pomoct s nastavením DHCP serveru a DNS serveru..nějaký postup na nastavení těchto serverů náhodou nemáte? :)
Dále bych se chtěl zeptat proč u vytvoření bootimage musí být Windows Vista? S Win XP to nejde? Mám windows server 2003 enterprise + SP2 na notebooku a chtěl bych udělat přes něj obnovu na mém PC kde je Win XP Professional.

Děkuji za odpověďi...