Jdi na obsah Jdi na menu
 


WDS - Vytvoření a nasazení image Windows XP

21. 11. 2008

Nainstalujte vzorový počítač - operační systém, software, service packy, aktualizace, nastavení... NEINSTALUJTE Windows Media Player 11 - to způsobí pak při instalaci na další počítače problémy (souvisí zřejmě s DRM). Vytvořte na disku složku c:\sysprep. Do této složky zkopírujte z instalačního disku Windows XP obsah balíčku \support\tools\deploy.cab. Pokud je instalační disk se starším service packem, než instalovaný počítač, stáhněte si deploy.cab pro příslušný SP ze stránek Microsoftu.

Pokud má instalace probíhat automaticky (bez dotazů), je potřeba připravit soubor s určitými údaji, které bychom museli zadávat ručně. Jinak je možné přejít k dalšímu odstavci.
Spusťte setupmgr.exe. Tento program nám pomůže připravit soubor odpovědí (je možné jej vytvořit i ručně, ale takto je to pohodlnější). Klepněte na Další. Potřebujeme vytvořit nový soubor odpovědí, proto zvolíme Nový a Další. Zvolte instalace pomocí programu Sysprep a Další. Zvolte operační systém WinXP Pro. Zvolte Neautomatizovat plně instalaci. Zadejte v průvodci údaje, jak byste je zadávali při instalaci. Po zadání poslední položky klepněte na Dokončit. Uložte soubor pod nabízeným jménem. Pozor: potom je potřeba klepnout na tlačítko Storno. Nelogické, ale je to tak. Vytvořený soubor si zkopírujte na server, budete jej potřebovat.

Spusťte program sysprep.exe. Spustí se Nástroj pro přípravu systému. Klepněte na OK. Zaškrtněte Použít MiniSetup (Use MiniSetup) a klepněte na Výroba (Factory). Teď počkejte, než se počítač vypne. Potom počítač znovu zapněte a přihlašte se. Počkejte, než se znovu spustí sysprep. Pak Zaškrtněte Použít MiniSetup (Use MiniSetup), klepněte na Autorizovat (Reseal) a OK. Program bude chvíli pracovat a pak se počítač automaticky vypne.

Zapněte znovu počítač a stiskněte F12, aby bylo možné nabootovat ze sítě. Pokud máte správně nakonfigurovaný DHCP server a WDS, zobrazí se možnost výběru z dostupných bootovacích obrazů. Zvolte vytvořený Capture Image. Ten se po chvíli načte, zobrazí se uvítací okno, ve kterém zvolíte disk, ze kterého se má vytvořit image (typicky C, musí být připraven pomocí sysprep, jinak se v seznamu nezobrazí), zadejte název a popis obrazu a přejděta na další okno. Zde zadáte umístění obrazu (na lokálním disku). Pokud chcete obraz rovnou nahrát na server, zadejte jeho název nebo IP adresu a klepněte na Připojit. V tomto okamžiku mohou nastat problémy.

  • Připojení k síti není k dispozici - v boot image nejsou potřebné ovladače. Řešením je ovladače doplnit.
  • Připojení blokuje firewall na serveru - povolte výjimky viz výše.
Spuštění sítě může chvili trvat. Stav síťového připojení můžete zkontrolovat následovně: stiskněte Shift + F10. Zobrazí se konzola. Můžete použít ipconfig, ipconfig /all nebo ping. Pokud se vám nepodaří problém vyřešit, je možné uložit obraz jen na místní disk, a pak jej po spuštění normálního systému překopírovat na server. Ovšem tím problém pravděpodobně jen odsunete na další fázi...

Pokud síť funguje jak má, zobrazí se požadavek na zadání jména a hesla. Zadejte je (jmeno@domena.nekde.xy, heslo). Načtou se dostupné skupiny obrazů, některou vyberte a stiskněte Dokončit. Nyní se vytvoří image disku a následně zkopíruje po síti na server.

Přidání image

Klepněte ve WDS na pravým tlačítkem na Install Images, zvolte Add Install Image, vyberte nebo vytvořte skupinu, do které se má nahrát, a najděte nahraný soubor (v adresáři, který jste zadali při konfiguraci, podadresář Images\vybraná skupina). Obraz se vloží.

Instalace klientů

Nyní máme připraven Capture Boot Image (který už jsme použili), Boot Image a obraz počítače, který jsme vytvořili v minulém kroku. Tento obraz potřebujeme distribuovat na další počítače, což provedeme následovně: Nenainstalovaný počítač připojíme k síti, spustíme, v BIOSu nastavíme bootování ze sítě, v pravou chvíli stiskneme F12. Pokud je vše v pořádku, dojde k načtení adresy z DHCP serveru a nabídnou se nám boot image, které jsou k dospozici. Zatím vše stejně jako při tvorbě obrazu vzorového počítače. Tentokrát ovšem zvolíme Boot Image (nikoliv Capture Boot Image).

Po naběhnutí systému se zobrazí dotaz na používaný jazyk.
Nyní je potřeba upozornit na jednu věc. Mnohé notebooky, ale i stolní počítače od "značkových" výrobců, mají na disku skrytý oddíl (slouží pro obnovu systému nebo jiné bohulibé účely). Pokud na disk se skrytým oddílem nahrajeme obraz, zobrazí se po startu systému hláška, že chybí nebo je porušen hal.dll ("Windows could not start because the following files is missing or corrupt: \systems32\hal.dll") Před instalací obrazu je třeba tento oddíl zrušit, a to následovně: Stiskněte Shift + F10. Zobrazí se konzola. Zadejte diskpart, pak select disc 0, clean, exit. Oddíl je fuč. Pozor, pokud nemáte instalační média, je dobré si je předem v nainstalovaném systému vytvořit.
V dalším okně vidíte výběr obrazů dostupných pro daný počítač x86/x64 (jsou zde všechny obrazy Windows Vista, a Windows XP s vyhovující HAL. Vyberte požadovaný obraz a jděte na kávu. Pokud jste vše provedli správně, najdete po návratu nainstalovaný počítač.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář